BIC Melekleri Berlin’de!

BIC Angels olarak, 17-19 Mart tarihleri arasında Berlin gezisi etkinliğini gerçekleştirdik. Bu özel etkinlik kapsamında 18 kişilik yatırımcı grubu ile Berlin ekosistemin büyük oyuncularını ziyaret ettik. Kurucumuz Dr. Joachim Behrendt’in organize ettiği etkinlik, gelecekte atılacak adımların ve yeni iş birliklerinin habercisi oldu.

BIC Melekleri Berlin’de!

BIC Angels tarafından hazırlanan ve çok yakında lansmanı yapılacak olan hızlandırma programımız için, Berlin’deki potansiyel iş ortakları ile görüşerek fikir alışverişlerinde bulunduk. Bu anlamda ilk durak, erken aşamaları destekleyen Hubraum Kuluçka Merkezi oldu. Almanya’nın telekomunikasyon lideri Deutsche Telekom’un desteklediği program, melek yatırımcılara Türkiye’deki teknoloji şirketlerinin ekosisteme katkısının artması gerektiği mesajını verdi. İkinci durağımız Rainmaking Loft’un girişimcilere sunduğu hızlandırma programının yanı sıra çalışma alanı imkanları da sağlayarak oldukça etkili bir çalışma ortamı oluşturduğunu gözlemledik. Bu hızlandırma programı modelinin son zamanlarda Türkiye’de de yaygınlaşarak gelişmekte olduğunu görmekteyiz. Hızlandırma programında yer alan girişimler, projelerinin sunumlarını gerçekleştirerek yatırımcılarımızın ilgisini çektiler. Bu girişimlerin yatırım süreçleri halen devam etmektedir. Etkinlik boyunca Startupbootcamp, enerji ve akıllı ulaşım dikeyindeki projeleri destekleyen programını anlattı ve katılımcılar bu sayede ekosistemin farklı dikeylerde uzmanlaştığı bilgisini edinmiş oldular. Sonrasında KPMG Almanya, BIC Angels üyelerini hukuk ve vergi süreçleri hakkında bilgilendirerek gelecekte yapılacak Almanya yatırımlarına zemin hazırlamış oldu. Bir başka başarılı hızlandırma programı olan Axel Springer Plug and Play, yatırımcılara girişimlerini tanıttı ve geçmişte bu programdan çıkmış birçok başarılı projeden bahsederek Berlin ekosisteminin sahip olduğu potansiyeli gösterdi. Bu oturum da bu büyük potansiyelin, hem yatırımcılar hem de girişimciler için yepyeni proje alanları ve ortaklıklar anlamına geldiğini gösteren bir oturum oldu. Bu alanda uzun zamandır faaliyet gösteren Berlin’in en köklü ortak çalışma alanlarından Betahaus’da da girişimleri dinleyen yatırımcılarımız, projelerin global vizyonları hakkında bilgi sahibi olurken, girişimciler de potansiyel yatırımcılarına projelerinde daha ilk aşamalardan itibaren ülke dışında da bir pazar arayışı içine gireceklerinin sinyallerini verdiler. Oldukça yoğun geçen programın son durağı Stage-co ile Workspace’de düzenlenen etkinlik oldu. Stage-co kurucusu Patrick Bosteels , Techstarts Almanya genel müdürü Jens Lapinski , Berlin Ticaret Odası ve Point Nine Capital gibi organizasyonların konuşmalarıyla katkı sağladıkları bu oturum da oldukça yapıcı geçti.

BIC Melekleri Berlin’de!

Genel hatları ile Berlin gezisi, gelişen Türkiye ekosisteminin bir sonraki aşamaya geçmesi ve mevcut tecrübeler ışığında daha sağlıklı adımlar atılması anlamında oldukça verimli bir organizasyon oldu. Şu aşamada ise Haziran ayında Türkiye’de gerçekleşecek olan yeni bir organizasyon ile birlikte işbirliği kapsamının arttırılması hedefleniyor.

BIC Melekleri Berlin’de!