Temizlikyolda.com’un Kurucularından Hakan Kibar: “1 Milyon $ Akıllı Para, 100 Milyon $ Nakitten Daha Değerli!’’

BIC Angels olarak girişimcilik hakkında bilinmesi gerekenleri, birinci ağızdan yani yatırım yaptığımız başarılı girişimcilerden öğrenip sizlerle paylaşmak istedik. Bu ay başarılı girişimlerimizden TemizlikYolda’nın kurucusu Hakan Kibar ile sizler için bir sohbet gerçekleştirdik.

4Şirketinizin faaliyet alanını ve sunduğu ürünü biraz anlatır mısın?

“Temizlikyolda.com, Türkiye’nin ilk ve lider online temizlik hizmetleri platformudur. Ev temizliği, kuru temizleme ve halı yıkama gibi hizmetleri sunuyoruz.

Sistemimizde 1000+ den fazla profesyonel temizlikçimiz var. Aynı zamanda yüzlerce online kuru temizleme ve halı yıkama mağazasına sahibiz. Pazar yeri (marketplace) ve on-demand (talep üzerine) yenilikçi iş modeliyle çalışmaktayız.”

Bugüne kadar aldığınız yatırımlar neler ve bunları nasıl kullandınız?

“Temizlikyolda.com ilk olarak 2014’te Türk Telekom Pilot girişimleri hızlandırma programında 800 proje arasından en değerli ilk 3 proje arasına seçildi. Aynı yıl Webrazzi 2014 ödüllerinde ‘Yılın En İyi Girişimi’ ödülünü aldı.  İlk çekirdek sermayemizi, Türk Telekom Pilott’tan 25 bin TL hibe ödülü olarak kazandık ve Türk Telekom ekibi ile San Francisco, Silikon Vadisi’ne giderek burada Facebook, Apple, Twitter, Instragram, Uber, AirBnb, Google gibi şirketler ve global örneklerimize gidip sunum yapma şansı yakaladık. Burada almış olduğumuz fikirler ve geri bildirimler sayesinde projemizi geliştirdik ve 1 ay gibi bir süre sonra Türkiye’ye döndüğümüzde BIC Angel Investments’tan 500 bin TL yatırım aldık. BIC Angel Investments kurucusu Joachim Behrendt, Kariyer.net’in kurucusu Yusuf Azoz gibi çok değerli yatırımcılarımız ile birlikte, aynı turda Markafoni.com’un kurucusu Sina Afra da yüksek bir hisse ile ayrıca yatırımcımız oldu.Bu ilk melek yatırımımızı çok iyi şekilde değerlendirerek şirket değerlememizi 1 yıl bile dolmadan çok kısa bir sürede 2,5 katına çıkarttık ve 2. yatırım turumuz, 2016 yılında 5 milyon TL değerleme ile oldu oldu. Yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın’ın en çok yatırım yaparak hisse aldığı yeni turda BIC Angels yatırımcılarının yanı sıra 5 yeni yatırımcımız oldu. Bu yeni turda ayrıca Turgut Konukluoğlu (Sanko Holding), milli basketbolcumuz Sinan Güler ve Ali Rıza Babaoğlan gibi çok değerli yeni yatırımcılar katıldı. 2017 yılında yerli ve yabancı ortakların olduğu yeni bir yatırım turu olacak. Bu bizi çok heyecanlandırıyor.”

Büyüme ve pazarlama stratejiniz neler?

“ Temizlikyolda.com’un büyüme stratejileri arasında co-branding’ler yani marka iş ortaklıkları da ciddi bir önem taşıyor. Temizlikyolda.com, bir Türk Telekom Pilot girişimi. Dolayısıyla ilk büyüme stratejisini Türk Telekom ve bünyesindeki şirketler ile iş ortaklığı yaparak başlattı. Türk Telekom kendi müşterilerine emailing, sms ve çeşitli mecralar üzerinden Temizlikyolda.com’da sipariş oluşturmaları için indirim kuponları ve bilgilendirici reklamlar yaparak destek oluyor. İş ortaklıklarında görmüş olduğumuz faydadan sonra Yemeksepeti, BKM Express, Lidyana, Ticket, Meal Box, Kuveyt Türk Bankası, Garanti Bankası gibi şirketlerle de iş ortaklığı yaparak büyüme stratejisini sürdürmeye devam ediyoruz. Yakın tarihlerde de Migros ile çok ses getirecek, güzel kampanyaları kurgulamış durumdayız. 

İlk çıkışımızda marka yüzleri olarak Pınar Altuğ, Tamer Karadağlı ve Furkan Kızılay ile anlaştık. Bildiğiniz üzere Çocuklar Duymasın ekibi 12 yıl boyunca reyting rekortmeni ve tüm Türkiye’nin severek izlediği güzel bir aile dizisiydi. Dolayısıyla en doğru marka yüzleri ile çıkarak, yapmış olduğumuz reklam ve sosyal medya çalışmaları ile kullanıcılarımıza ciddi bir güven vererek tercih edilmeyi sağladık.

Ardından bizleri tercih eden kullanıcılarımıza sürekli olarak hediye puanlar yükleyerek onların bizi tekrar tercih etmelerini ve arkadaşlarına tavsiye etmelerini sağladık. Bu kullanıcılarımızın kartopu gibi büyümesine sebep oldu ve şu an 50.000’den fazla kullanıcıya ulaştık. Rakiplerimiz, teklif usulü veya buzdolabı temizliği x TL, pencere silersem x TL şeklinde karışık ve zor bir pazarlama yaparken biz yalnızca 4 saat (yarım gün) ve 8 saat  (tam gün) şeklinde çok basit ve anlaşılır bir model ile kullanıcılarımıza hizmet sunuyoruz. Sade ve basit olanın her zaman tercih edildiğini bildiğimiz üzere pazarlama stratejimizi ”Tek Tıkla TemizlikYolda!” şeklinde sürdürmeye devam ediyoruz.

Ne kadar kullanıcıya hizmet veriyorsunuz?

“50 bin kullanıcımız ve 1000+ den fazla bireysel temizlikçimiz var. Ayrıca 500’den fazla kuru temizleme ve halı yıkama temizlikyolda.com’da online mağaza üzerinden sipariş alıyor. Temizlikyolda.com ortalama her yıl %200 büyüme gösteriyor.”

Bundan sonraki büyüme / yatırım planlarınız neler?5

Temizlikyolda.com, henüz 3 yıllık bir şirket ancak şu an her ay binlerce müşteri tarafından tercih ediliyor.  Yemek denilince nasıl ki tek bir internet sitesi olarak yemeksepeti.com akla geliyorsa, Temizlik denilince de yine tek bir internet sitesi olarak ilk akla gelen şirket Temizlikyolda.com olması için elimizden geldiğince çalışıyor olacağız.  Şu an hali hazırda 11 il ve KKTC’de göstermiş olduğumuz hizmetimizi en az 30 ile daha taşıyacağız. Yabancı örneklerimiz ile görüşüyoruz. 2017 yılında dünyanın farklı ülkelerinde bizim yaptığımız işi yapan yabancı örneklerimiz ile ortaklığımız olabilir. Global bir şirket olacağız.”

Son olarak melek yatırım almak isteyen startuplara neler tavsiye edersiniz?

“Yatırım almak öncelikle birinci öncelik olmamalı. Yatırım almak için şirket kurmuyoruz. Girişimci fikrini hayata geçirmeli ve belirli noktalara yükseltmeli. Sonra pazarda büyümek, mevcut veya olası rakiplerin önüne geçmek için evet yatırım aranılabilir. Ancak fikir ile yatırım peşine çıkmayı doğru bulmuyorum. Zira kimse sadece fikre yatırım yapmaz. Fikrini en hızlı ve en iyi şekilde kitlelere ulaştırabilen, servis eden yetenekli girişimcilere yatırım kapıları sonuna kadar açık. Projenizi çok iyi bir sunum ile mümkün olan tüm platformlarda çıkıp sunun. Yatırımcı çok, yatırım yapılacak proje yok deniliyor belki de varlar ama kendilerini iyi sunamıyorlar. Öncelikle girişimci taşın altına eline koymalı. Kendine çok iyi bir ekip kurmalı ve bu kurucu ekibin tüm benliği ile kendilerine bu işe adamaları gerekiyor. En iyi girişimlere bakarsanız ekipte her zaman şu tabloyu görürsünüz; Hacker, Hustler ve Designer. Bu yeteneklerin en az birine veya birden fazlasına sahip olabilen bir ekip kurarsanız yolunuz çok daha açık olacaktır. Türkiye’de maalesef pek görmesek de aslında ABD ve Avrupa’da girişimci, yatırımcısını seçer. Bu çok önemli bir nokta. Benim bu konu ile alakalı bir sözüm var; “1 milyon $ akıllı para, 100 milyon $ nakitten daha değerli.’’ Burada demek istediğim yatırımdan ziyade ‘akıllı para’ aranılması. Yani eğer Yemeksepeti’nin temizlik versiyonunu kuruyorsanız, gidip örnek aldığınız ve bu modeli en iyi bilen Nevzat Aydın’dan yatırım isteyin. Tecrübesiz bir melek yatırımcı yanlış geri bildirimler ile girişiminizi olumsuz etkileyebilir, ekibinizin moralini bozabilir. Bu kişilerden şiddetle tavsiye ederim uzak durun ve asla girişiminize ortak etmeyin. Ayrıca, X bir Capital veya Holding’den size sadece para gelecektir bu işinize öyle çok da düşünüldüğü gibi yaramaz ve hatta projenizin katili olabilir. Örneklerini çokça görüyoruz. Son olarak hisselerinizi asla fazla hisse vermeyin. Az hisse karşılığı ama öz yatırımcıları kabul edin. Yeni kurduğunuz şirketinizin %50 hissesinden fazlasını sattığınızda bu şirkette ne kadar motiveli çalışabilirsiniz düşünün.”

 

Are You an Investor?

Click and Learn

Do You Have a Project?

Start Your Application Now!